Aynı gün teslim (AGT)

Aynı gün teslim

Aynı gün teslim kavramını kısaltarak AGT diyebiliriz ama AGT aynı zamanda bu faaliyet konusunda uzmanlaşmış ve bu konuya odaklanmış ilk ve (şimdilik) tek lojistik firmasının adı. Yazımın da konusu bu yüzden AGT.

E-ticaret’in gelişim potansiyeli ve dolayısıyla e-ticaret lojistiğinin aynı gün teslimat gibi seçeneklerle evrilerek gelişeceğinden bahsetmiştim daha önceki yazımda tam bir sene önce. Şimdi geçen zaman ile bu konudaki cümlelerimizi güncellemenin ve geliştirmenin zamanı geldi.

Öncelikle uzun zamandır bu konuda mesai harcayan birisi olarak aynı gün teslim hizmeti çevresinde oluşan/açılan algıdan ve geldiğimiz noktadan çok mutlu olduğumu söylemem gerekir. Bugün okuduğum Webrazzi makalesinde Türkiye’de aynı gün ürün teslimi yapan e-ticaret firmalarından bahsetmişler. Bunlardan önemli bir kısmına hizmet veren (hacimsel anlamda büyük çoğuna) bir firmanın yöneticisiyim ve artık rahatlıkla elektronik perakende alanında çalışan birçok büyük/küçük firmanın ve bunların karar vericilerinin Türkiye’de aynı gün teslim hizmetinin anlamını ve değerini kavradığını söyleyebilirim.

AGT Kurye A.Ş.  4 yıldır faaliyet gösteriyor ancak son iki yıldır özellikle aynı gün teslim konusunda kendini geliştirdi ve uzmanlaştırdı. Daha önce AloKurye markası altında İstanbul’da motorlu hızlı kurye hizmetleri sağlarken artık AGT markasıyla birçok şehirde e-ticarete özel teslim hizmetleri verir hale geldik.

Hepsiburada.com, Kliksa.com, Teknosa.com, Bimeks.com.tr gibi önemli e-ticaret oyuncularının aynı gün teslim operasyonlarını biz üretiyoruz. Şu an 10 şehirde sadece bu işe özel kurduğumuz bir dağıtım ağımız var. Bunları yazarken reklam içeriği oluşturmaya çalıştığımı sanmayın; aslında size anlatmak istediğim şey AGT ile oluşturduğumuz “oyun değiştiren” yeni e-ticaret lojistiği hizmet segmentinin nasıl oyunun kurallarını değiştirebileceği.

Biliyoruz ki e-ticaret halen Türkiye’de beklenenin çok altında bir gerçekleşme oranına sahip. Toplam ticaretin ancak %1’i gerçek anlamda e-ticaret. Gelişmiş dünyada bu oran çok çok daha yüksek. Klasik e-ticaret lojistiğinin teslimat bacağı mevcut kurallar gereği büyük kargo tedarikçilerini kullanmak üzerine kurulu. Kargo hizmeti sunan devasa organizasyonlar ise elbette neredeyse evrensel bir hizmet mimarisi ile çalışıyor. İşte bu evrensel kargo iş akışı e-perakendecilerinin ihtiyaçlarının tamamını karşılamıyor.

AGT’de uzun süredir üzerinde çalışarak hayata geçirdiğimiz yeni yaklaşım temelde klasik kargo mimarisinin yapamadıklarını yaparak e-ticaret yapanların bu alandaki eksikliklerini gidermeyi amaçlıyor. Neyi farklı yaptığımızı kısaca anlatmaya çalışacağım;

– Öncelikle temel derdimiz “hızlı” teslimat üretmek olduğu için taşıdığımız paketler/ürünler klasik kanallara kıyasla daha küçük ve hafif. Anlaşılır olması için; kabaca; 20kg veya desi’den büyük gönderileri taşımıyoruz.

– Paketleri hacimleri, ağırlıkları veya sayısı ile değil teslim edileceği “adres” ile değerlendiriyoruz ve fiyatlandırıyoruz. Elbette doğal sınırları var ama bütün hesaplarımız ve modelimiz drop/adres yaklaşımı ile yapılıyor. Hem satıcının hem alıcının fiyatı ve hizmet şartlarını kolayca anlayabilmesini sağlıyor bu yaklaşım.

– Hızlı teslimat yaparken alıcı ile sorun yaşamadan buluşmak temel hedefimiz. Bu yüzden “randevulu” diyebileceğimiz bir kurgu ile çalışıyoruz. Günü birkaç parçaya bölerek alıcının daha siparişi oluşturduğu an “hangi zaman diliminde” teslim almak istediğini belirlemesini sağlıyoruz.

– Teslimat rotalarımızı oldukça detaylı biçimde hesaplayarak alıcımıza mümkün mertebe “tam olarak ne zaman” gideceğimizi haber veriyoruz. Alıcımız ile kuryemiz arasında “aracısız” bir iletişim kanalı ile etkinlik sağlıyoruz.

– Geceleri teslimat yapıyoruz. Saat 23:30’a kadar teslimat yapabiliyoruz. Böylece örneğin öğleden sonra işyerinden bir sipariş oluşturan alıcımız evine ulaştığında paketini teslim alabiliyor.

– Cumartesi, Pazar günleri teslimat yapabiliyoruz. Bu da alıcılarımıza ciddi esneklikler sağlıyor. Müşterilerimiz için “offline ile mücadelede” avantaj oluşturuyor 🙂

– Saha kurgumuz çok çevik ve mobil. Paketleri depolamadan, bekletmeden, birden çok el değiştirmeden alıcısına ulaştırmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla kayıp ve hasar oranlarımız çok çok düşük. Hatta müşterilerimizin özel ambalaj maliyetlerini bile azaltabiliyoruz bu sayede.

– Ertesi gün teslim opsiyonu ile daha çok hedefe daha geniş bir coğrafyaya ulaşmamız mümkün oluyor. Yukarıdaki farklılıkları ertesi gün teslimat yaparken de sağlayabiliyoruz.

Bu sıraladığım başlıca özellikler ile ortaya çıkan “yeni” teslimat yöntemi her geçen gün tüketicilerin beğenisini daha çok kazanıyor. Bunu yakından gözlemliyoruz. Artık e-ticaret müşterisinin önünde kargodan daha farklı yepyeni bir seçenek var. İşte bu seçenek pazarın oyuncuları açısından oyun değiştirici öneme sahip.

Bazı şehirlerde, bu şehirlerin sadece bazı ilçelerinde, sadece depodan yola çıkmaya hazır (stoklu) ürünlerde, sınırlı bir büyüklük/hacim/ağırlık ve sayıda ve daha pahalı olsa da  aynı gün teslim hizmeti bence e-ticaret lojistiğinde önemli bir açığı kapatıyor. Stratejik hedefleri olan yeni nesil perakendecilerin ilgisini artık daha fazla çekiyor.

Pek yakında şu an harıl harıl aynı gün/ertesi gün randevulu teslim seçeneği üzerinde çalışan birçok e-ticaret oyuncusunu bu hizmetlerini lanse ederken göreceğiz.

AGT’yi daha yakından takip etmek veya daha çok bilgi almak için www.aynigunteslim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.