Facebook neden Instagram’ı satın aldı

instagram facebookMuhtemelen korkudan.

Çok yakın zamana kadar değeri ancak 500 milyon tahmin edilen (teklifler alan) Instagram bir yıl öncesinde 100 milyon etmiyordu. Ama Zuckerberg iki katı gibi bir sinematik teklifle Instagram’ı ele geçirdi.

Yakın zamana kadar sadece iphone üzerinde çalışan Instagram 30 milyon kullanıcıyı geçmişti, Facebook’un can damarlarından birisi olan fotoğraf paylaşımı konusunda belli ki gelecek tehdit vaad eder hale gelmişti. Android açılımı ile daha da patlaması işten değildi. Uygulamanın kullanıcılarının bu özel sosyal ağa bağlılıkları ve hayranlıkları gıpta ettiriyordu. Ve sadece mobilde bu kadar başarılı olabilmişti IG. 

Facebook ise mobil odaklı olmaması/bir türlü olamamasına rağmen böyle bir mobil yılanın başını küçükken ezmeyi doğru buldu. Zuck demiş ki “providing the best photo sharing experience is one reason why so many people love Facebook and we knew it would be worth bringing these two companies together”. Çok vatandaşın facebook’u sevmesinin (like etmesi demeliydi, love biraz abartı olmuş) sebebi fotoğraf paylaşımı, eee bu IG hedesi de bu işi yapıyor, yapmasa veya bizim namımıza yapsa daha hayırlı olur 🙂

Yapmasa derken IG’nin yavaşça öldürülmesi bile bir opsiyon. Zaten bring-together derken Facebook’un para kazanmayan dandik mobil uygulamasını IG yaklaşımı (ve ekibi) ile “güzel” hale getirmek dolaylı yoldan yine IG’yi öldürmek demek olacak.

Demek ki neymiş? Zuck ve ekibinin gözünü korkutacak uykusunu az da olsa kaçıracak bir girişiminiz varsa ve çılgınlar gibi büyüyorsa paranız ve hisse opsiyonlarınız hazır, FB’nin kapıları size sonuna kadar açık (hem de kurnaz yatırım fonlarının tekliflerinin iki katına). Bunu bir buçuk yılda yapabilmenin keyfi ise paha biçilmez.

daha fazla “nedennn” diyorsanız bu derlemeye de göz atabilirsiniz http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2012/apr/09/facebook-instagram-1bn-storify