Google Sites neden engelli?

Screen Shot 2014-01-15 at 22.50.19

2009 yılından beri Google’ın Sites adlı servisi erişime kapalı. Denizli 2.sulh ceza mahkemesi kararı ile “koruma tedbiri” kapsamında. Gerçekten merak ediyorum Google Türkiye bu konuda ne girişimler yaptı ve nasıl sonuç alamadı ki bu servis halen kapalı?

Google Apps dediğimiz önemli bulut hizmetini hem kullanan hem de işletmelerle eğitim kurumlarına pazarlamaya çalışan bir firmada görev alıyorum uzun süredir. Gerçekten ciddi bir verililik ve ekonomi aracı olan Google Apps’ın onlarca faydasını ve avantajını anlatırken Google Apps’ın yine önemli bir parçası olan Sites’in neden mahkeme kararı ile kapalı olduğunu anlatmak çok zor maalesef.

Türkiye’nin bilişim meselesine yaklaşımı zaten herkesin malumu (abur cubur gerekli gereksiz şeyler) ama bu işin direkt tarafı olan Google Türkiye ofisinin bu kadar senedir bu konuda birşey yapamamış olması şaşırtıcı.

Ailecek şaşkınlıkla izlemeye devam ediyoruz sizi Google Türkiye. (Bir twitter hesabınız, bir e-posta adresiniz bile yok ki iki satır yazalım; soralım)