Google’ın IM ile imtihanı

Screenshot_2014-01-26-13-19-43~2~2Google uzun süredir bu instant messaging (anlık mesajlaşma) işi için çalışıyor. Google chat, talk ile başladıklarında Gmail kullanıcıları ister browser üzerinde isterlerse bir istemci indirerek birbirleri ile anlık mesajlaşıyorlardı. Sonra Hangouts çıktı. Ama öncesinde Google Plus Messenger diye birşey gördük; mobil uygula içerisinde bir sekmeydi; kimse nasıl çalıştığını doğru düzgün anlamadan Hangout ile birleştirildi. Hangouts hızlı biçimde becerilerini arttırdı; hem webde hem mobilde sesli/görüntülü/çok katılımcılı sohbetler yaptırır hale geldi, ekran paylaşımı, drive (eski google docs) eklentisi, youtube eklentisi gibi özellikleri ile bence konusunda en iyi ürün konumuna geldi.

Sonra Gmail içerisindeki Google Talk da kendini Hangouts’un bir parçasına dönüştürdü. PC istemci devri sona erdi (bu enteresandı; çoğu kullanıcı bir Hangouts istemcisi bekledi oysa ki). Mobilde ise Google Plus içerisinden çıkan Hangouts bağımsız bir uygulamaya dönüştü. Bu sırada Google bir dönem popüler olma ışığı veren Bump uygulamasını satın aldı, sonra devreden çıkardı; çöpe attı. Neden aldığını neden çöpe gittiğini de pek çok kişi anlamadı. Oysa Bump satınalması net bir mesaj içeriyordu; Google özellikle mobilde WhatsApp, Viber, iMessages, Skype, Tango, Facebook Messenger gibi uygulamalarla adam gibi rekabet etmek istiyordu. Olmadı.

Google’ın her mecrada IM işini +birçok kat değerli işi Hangouts çatısı altında yapmak istediği aşikar. Ancak yine de rekabette çok geride. WhatsApp uygulaması ve Facebook Messenger o kadar popüler ki; SMS fenomenini bitirdiler neredeyse. Tüm dünyada GSM operatörleri çaresizce neredeyse bedavaya SMS paketi dağıtmaya başladı; 5bin SMS 5 lira/kontör gibi… Diğer taraftan MS’in Skype’ı kemik kitlesi tarafından halen çok etkin biçimde kullanılıyor. Ayrıca Viber, Tango, Line gibi birçok uygulama pazarda bir pay sahibi. Hepsi tam olarak aynı işi yapmasa da aşağı yukarı aynı işi yapıyorlar. Birçok akıllı telefon kullanıcısının cihazlarında bu saydığım uygululamarın hepsi yüklü…

Ayrıca Google Voice diye bildiğimiz Voip çözümü de Hangouts içindeki yerini aldı. SkypeOut özelliği ile rekabet edecek.

Toparlarsak; Google hem mobilde hem webde şunları yaptırmak istiyor;
– Anlık mesajlaşma
– Dosya paylaşımı, konum paylaşımı, video paylaşımı, sesli mesaj, resim paylaşımı….
– Sesli ve görüntülü (ve çok katılımcılı) görüşme
– Uzaktan destek, ekran paylaşımı, aynı dökümanda ortak çalışma, sunum yapabilme
– Canlı yayın yapabilme, herşeyi kaydedip sonra izleyebilme yada paylaşma
– Telekom hatlarını webden yada mobil uygulama içerisinden arayabilme (voip)

Tüm bunları yaparken whatsapp gibi başarılı uygulamalarla rekabet etmek de çok zor. Yine de daha hızlı daha iyi olabilirler diye düşünmeden edemiyorum; sonuçta zilyon dolarlık kaynakların var, birkaç kişilik firmaların ürünlerine karşı halen yetersizsin demezler mi adama? 🙂

Yetersizlik konusunda Google’ın çok daha dikkatli olması gerek. Örneğin Hangouts Android uygulaması ile WhatsApp’ı kıyasladığımda WA ekibinin android uygulama geliştirme işini Google’dan daha iyi bildiğini hissine kapılıyorum. Hangouts enteresan biçimde biraz daha yavaş, bazen gönderdiğiniz mesajların alıcısına gitmemesi sözkonusu (gtalktan beri, alıcı offline birader onine olunca mesajın iletilecek, alıcıya mesaj gönderilemedi gibi abuk durumlar vardı), çevrimiçi çevrimdışı olmak diye bir şey var halen Hangouts’da; oysa WhatsApps’da son görülme diye birşey icat edilmiş; süper ötesi… Hangouts nedense kendi kendine çalışmıyor? WhatsApp ise telefon komaya girip çıksa bile arkada sürekli çalışıyor, böylece sinek uçurtmuyor…. Hangouts gereksiz bir Google Plus tasarım yaklaşımı içinde sevimsiz, WhatsApp olması gerektiği gibi; çok kullanışlı… Hangouts’da fotoğraf göndermeye çalış; fotoğraflar bu hesaptan gönderilemez diye azarlayabiliyor / gönderse de aynı zamanda google plus hesabınızda fotoğrafı host edip sizi işkillendiriyor… oysa WA ister resim ister video göndermek iste sıfır sorun konuyu hallediyor… Hangouts gereksiz şekilde telefondaki SMS’leri handle etmeye çalışıyor? hatta sms gönderiyor? sebep?…. SMS kişisi Eposta kişisi diye bir ayrım var Hangouts’da?…. gibi örnekler çok.

Bu örneklerin benzerlerini Skype ile Viber/WA ile kıyaslarsak da verebiliriz. Yani Microsoft da Google’dan farklı değil bu IM işlerinde.

Tahminimce Google Hangouts birkaç kez daha baştan aşağıya yenilenecek; yaklaşımını değiştirecek hatta belki tüm altyapısını sıfırdan yenileyecek. Yoksa küçük devler karşısında yutkunmaya devam edecek.