Markanıza 6 instagram tavsiyesi

kurumsal instagramNisan’da Facebook’un satınalması ile 15 milyon kullanıcıdan 80 milyona ulaşan Instagram işletmelerin de odağına girdi. Aslında FB satınalması öncesi de birçok marka instagram üzerinde yayın yapmaya, kampanya ve yarışmalar düzenlemeye başlamışlardı.

Twitter ve Facebook’da markaların kullandığı reklam ve promosyon araçları maalesef Instagram’da bulunmuyor hatta ne yorumlarda ne altyazılarda tıklanabilir link kullanmak bile mümkün değil. Bunun yerine kurumsal iletişim çizgisine yakın bir pazarlama alışkanlığına sahip IG kullanan işletmeler. Marka bilinirliliği burada temel amaç şimdilik. Ek olarak çeşitli yarışmalar, paylaşım temelli kampanyalar ile varlıklarını güçlendirmeye çalışıyorlar. 

Öne çıkan iki şey var, birincisi diğer medyalarda bu kadar bulunmayan görsel değer, diğeri ise hikaye anlatımı. IG platform teknolojisi sayesinde sıradan diyebileceğimiz fotoğraflar bile görsel anlamda çok çok etkileyici hale gelebiliyor. Daha da önemlisi bu görsel değer ile fotoğraflar ile hikaye/konu anlatmak yapabileceğiniz en güzel şey oluyor. Marka ve işletme gözüyle baktığımızda reklam/kampanya içeriklerimizin bu iki özelliğe göre yapılanması şart: görsel ilgi çekicilik ve hikaye anlatımı. Bu sayede tek bir karede bir marka algısının yaratacağı etki sayfalarca yazıya, dakikalarca reklama eş değer olabiliyor.

IG kullanmak için markaların bir diğer sebebi ise tartışmasız mobil görsellik. Kullanıcıların markanın ürün ve hizmetleri ile hareket halindeki etkileşimi görselleştiğinde ortaya inanılmaz etkileyici ve değerli içerikler çıkıyor. Ve işin güzeli bu içerikler sosyal biçimde yaratılıyor; yani sizden daha çok insanlar bu içerikleri yaratıyor.

Şimdi markanız için Erica Ayotte tarafından kaleme alınmış IG kullanımında 6 önemli tavsiyeye bakalım:

1- Hikayenizi mesajınızı aktarmak için IG kullanıcıları gibi görsel kullanın, reklam içeriklerinizi (ve görsellerini) dayamayın takipçilerinize. Ürün ve hizmetin kullanımı ve müşteri etkileşimi anını gösteren bir görsel reklam görselinizden daha etkileyici olacaktır. Starbucks örneğini inceleyin.

2- Güzel veya komik görsel kategorilerinden birini kullanmaya çalışın. Hangisini seçerseniz o kategoriye gerçekten uygun, değerli ve anlamlı görseller kullanın. Rasgele bir seri görseli paylaşmak için Facebook albümleri bir seçenek olabilir ama IG paylaşımı yapacağınız görseller daha özenle seçilmeliler.

3- Çok sık paylaşım yapmayın. Bir seferde 3 görseli peşpeşe veya 3 saat içinde 3’den fazla görsel paylaşmayın (işin raconu bu). IG paylaşımlarınızın hepsini diğer platformlarda otomatik yayınlamak yerine platforma göre seçerek ve bölerek yayınlarsanız daha iyi olur. PicFrame gibi uygulamalar kullanarak birden çok görseli birleştirmek gibi yöntemler de kullanın.

4- Mümkünse IG adınız ve Twitter adınız aynı olsun. Bu sayede daha akılda kalıcı olursunuz ve sosyal etkileşimlerde mention’lar her iki mecrada da tutarlı olur.

5- Hashtag kullanın ama suyunu çıkarmayın. Twitterdaki gibi karakter limitiniz olmayacağı için her bildiğiniz tag’i kullanma gafletine düşüp izleyicilerinizi ürkütmeyin, sinir bozucu ve antipatik olmayın. Bunun yerine konu, lokasyon, aktivite vb. hakkında fikir veren etiketleri akıllıca kullanmak daha çok bulunmanızı ve daha çok etkileyici olmanızı sağlayacaktır. Örnekleri izleyin, takip edin.

6- Web’de görünür olun. IG’nin yeni özellği ile IG paylaşımlarınızı webde görünür ve paylaşılabilir hale getirebiliyorsunuz. Bunu kullanın ve paylaşın. IG kullanıcısı olmayanlar bile burada sizi görebilir ve paylaşabilirler. Statigram gibi üçüncü partilerin araçları ile paylaşımlarınızın hepsini görmek, yönetmek, ölçmek hatta kampanya yönetmek çok daha kolay hale gelebiliyor, çekinmeyin keşfedin ve kullanın bu tip araçları.