Uçan Halı

halıcılarHalının e-ticaret marifetiyle satılması durumunda uçan halıya dönüşmesi sözkonusu sanırım. Çünkü “önde gelen” halı markaları “halı mağazada satılır birader” yaklaşımında ısrarcılar; uçan halı işine girmemişler.

Evdeki koridora 4 metrelik bir yolluk lazım olunca internetten sipariş vereyim ama adamakıllı iyi bir markadan alalım diye düşününce de solda gördüğünüz, Google’da halı aramasında ilk sıraları tutmuş olan firmaların web sitelerini hızlıca bir elden geçirmiş oldum.

Hepsi maşallah aynı tornadan çıkmış gibi;
– Webden satış yok
– Satış noktalarımızı öğrenelim diye bir bölüm mutlaka var
– Assolistli yada fasıllı bir reklam filmi standart
– 2013/14 kataloğumuzu indirin, teknolojinin nimetlerinden yararlanın PDF yaptık daha ne olsun denilmiş
– Yine teknolojide sınır tanımadık; interaktif halı / e-dekorasyon gibi flash/java uygulamalar koyduk, krakterinize en uygun halıyı seçin diye… demişler.

Yani içlerinden hiçbiri “biz bu halıları internetten de satarız aga” dememiş. Oysa reklam alanında evidea.com’u gördüm. 3 tanıdık markanın halılarını almışlar cayır cayır satıyorlar; bravo. Keza Evmanya.com’a da baktım onda da 4 tane popüler marka gördüm (birçok başka marka arasında); onlarda satıyorlar. Satamayanın malını satarlar yani. Siparişi de bunlardan birine verdim gitti.

Sene 2014 aylardan Ocak; 2 yıl sonra aynı aramayı bir daha yapalım; bakalım ne durumda olacaklar?